Aktualności

25 lat Akademickiej Scholi Cantate Deo! 20 października godz. 19.30

Schola CANTATE DEO (w tłum. ŚPIEWAJCIE BOGU) – już sama nazwa mówi o śpiewaniu Bogu, co jest głównym zadaniem i zarazem posługą scholi. Nazwę zawdzięczamy Agatce Bielskiej. Tak naprawdę to coś niebywałego, że ta schola działa już tyle lat. Powstała jesienią 1988r. po pielgrzymce do Włoch, z inicjatywy ówczesnego duszpasterza akademickiego ks. Wojciecha Łazewskiego. A więc istniejemy już 25 LAT!!!

Przez tak długi czas towarzyszyło i wydarzyło się w scholi wiele wspaniałych rzeczy, ale tak zawsze się dzieje, gdy Bóg błogosławi. Bywały dobre chwile i  gorsze, ale dzięki Bogu wychodziliśmy z nich obronną ręką lepsi i mocniejsi. Przez scholę przewinęła się cała rzesza ludzi. Od nas wyszły osoby, które są w innych scholach lub prowadzą te schole w Białymstoku. Schola przez lata wyrobiła sobie markę, że na nas zawsze można liczyć. Jako przykład można podać naszą obecność  w parafii Św. Anny, od lat śpiewanie pasji w Palmową Niedzielę i Wielki Piątek przez członków scholi, czy  prowadzenie imprez z okazji Dnia Dziecka, także w tej parafii. Wielokrotnie śpiewaliśmy  w szpitalu klinicznym na Mszy Świętej  dla chorych. Niejednej młodej parze śpiewaliśmy na ślubie, prowadziliśmy wesela i prymicje. Prowadziliśmy kilkakrotnie miejską drogę krzyżową, inscenizację pasji w Choroszczy. Organizowaliśmy kilkakrotnie zabawę choinkową dla dzieci pracowników Białostockich Zakładów Mięsnych PMB. Od pięciu lat bierzemy też udział w inscenizacji Święta Trzech Króli w Choroszczy. Scholę dziecięcą w parafii Najświętszego Serca Jezusa prowadzą Marta i Grzegorz Bielscy. Alicja Bernacka działa w scholi w parafii Św. Rocha. Krzysiek Marchel, który kiedyś grał w naszej scholi obecnie prowadzi scholę Effata. W parafii Św. O. Pio Andrzej i Agatka Bielscy udzielają się w scholi rodzin. Andrzej Jabłoński prowadzi scholę w parafii Niepokalanego Serca Maryi i inne.

Dwukrotnie śpiewaliśmy na rekolekcjach w Caritas Archidiecezji Białostockiej w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Uzależnień „Metanoia” koło Czarnej Białostockiej

 CANTATE DEO ma na swoim koncie przez te wszystkie lata wiele sukcesów. Wymienię tylko najważniejsze i znaczące:

-  1990r. - III miejsce na Katolickim Festiwalu Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej  w Białymstoku

-  1991r.(5 czerwca) - udział scholi w programie artystycznym na lotnisku w Białymstoku,  bezpośrednio przed wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II,  Andrzej czytał jedno z wezwań do ludu w czasie Mszy Świętej

-  1992r.(maj) -  pielgrzymowaliśmy i koncertowaliśmy w Wilnie, Grodnie i Nowogródku

-  1992r. - wyróżnienie na Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Piosenki Religijnej „Żakeria” w Lublinie

-  1993r. -  Główna Nagroda (Grand Prix) na Katolickim Festiwalu Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej  w Białymstoku

-  1993r. (październik) - koncert w Św. Wojciechu z okazji 5-lecia

-  1993r. (grudzień) -  prowadziliśmy całonocne czuwanie w Radiu Maryja.

-  1994r. (styczeń) koncert life w Radiu Białystok

-  1994r.(11-13 listopad) - wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” w Gliwicach.

-  1998r. (październik)  - koncert w Św. Wojciechu z okazji 10-lecia

-  2003r. (25 październik) - koncert w Starym Kościele Bazyliki Katedralnej z okazji 15-lecia

-  2005r. - czuwanie przy obrazie Jasnogórskim w Częstochowie

-  2006r. (7-8 październik) prowadziliśmy oprawę muzyczną na XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Częstochowie

-  2007r. (24 czerwiec) koncert na pikniku Św. Jana w ramach XXVI Dni Choroszczy

-  2010r. - Wigilia Miejska

-  2011r. – Tydzień modlitw o jedność chrześcijan w Sanktuarium Bł. Bolesławy Lament

-  2012r. - Wigilia Miejska

-  2013r. - Tydzień modlitw o jedność chrześcijan w Sanktuarium Bł. Bolesławy Lament

-  2013r. - prowadziliśmy oprawę muzyczną na rekolekcjach dla Organizacji Rządowych i Samorządowych

-  2013r. (12 maja) I Droga Światła w parafii Św. Ducha  prowadziliśmy oprawę muzyczną

-  2013r. (30 maja) gościnny występ na jubileuszowym 25 Katolickim Festiwalu Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej  w Białymstoku

Nagrane przez nas kasety i płyty:

  1. Cantate Deo „Śpiewajcie Bogu” (1995-1997r.) (nasza sztandarowa, nagrana w studio koncertowym Polskiego Radia w Białymstoku)
  2. Kodeń. Pieśni i historia Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej z cyklu „Sanktuaria polskie” (2001r.).
  3. Jasna Góra. Pieśni i historia Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej z cyklu „Sanktuaria polskie” (2002r.)
  4. Świąteczna Paczka – „Z kolędą...” (2003r.)

  W czasach, kiedy w parafiach nie było zbyt wiele schól, wpadliśmy na pomysł, żeby odwiedzić wszystkie parafie w Białymstoku w maju w czasie nabożeństw majowych. Spotkało się to z bardzo pozytywnym przyjęciem, szczególnie młodych ludzi. Oczywiście był to także idealny sposób na promocję wydanej naszej kasety.

   Tak długie istnienie zaowocowało jubileuszami. Zorganizowaliśmy koncerty z okazji 5, 10 czy 15-lecia. Daliśmy koncert w cyklu „Muzyka w Starym Kościele”. W Białostockiej telewizji do programu „Pod Twoją Obronę” nagraliśmy 2 teledyski oraz koncert w Starym Kościele rejestrowany specjalnie dla TV Białystok.

W okresie 25-ciu lat „szefowali” scholi:

1. Helena Maksiewicz  (1 rok) – 1988r.

2. Beata Olchowik (Łapińska) (8 lat) – 1989-1996r.

3. Agnieszka Marchel (Rydzewska) – (1 rok) – 1997-1998r.

4. Andrzej Bielski (6 lat) – 1998-2004r.

5. Andrzej Jabłoński (5 lat) – 2005-2009r.

6. Maria Wiszowata (4 lata) – od 2009r.

   Lata wspólnego śpiewania owocują utrzymywaniem więzi i spotkań, nawet jak już się nie jest czynnym członkiem w scholi. Wiele wspólnych wyjazdów pod namiot, majówek, pikników, kuligów, rejsów pod żaglami, wspólnych ognisk, zabaw andrzejkowych i sylwestrowych, potańcówek  i innych imprez scala, integruje i zżywa scholę tę „starą” i „młodą”.

 Bóg każdemu dał jakiś talent. Taki talent otrzymał nasz kolega ze scholi Andrzej Bielski, który tworzy piosenki. Właśnie schola CANTATE DEO jest znana z tego, że śpiewa własne utwory. Cieszy nas, że piosenki są na tyle popularne i podobają się scholom z innych parafii, iż je wykorzystują w swoim repertuarze. Do zabawnych anegdot można zaliczyć historię jak to kiedyś do naszej scholi zawitała na próbę młoda osoba, która w trakcie jak ćwiczyliśmy piosenkę „Panie chwała Ci” stwierdziła, że „to nie tak, nie tak, u nas śpiewa się ją trochę inaczej”. Na co my ze śmiechem, ale to przecież nasza piosenka, więc znamy ją w oryginale. Zabawna historia związana jest także z naszą pierwszą kasetą. Zaraz po jej wydaniu przez Edycję Świętego Pawła, jedna z osób zaprzyjaźnionych ze scholą przebywała w Kanadzie. Po wejściu do polonijnego sklepu pan sprzedający zachwalał, że ma świetną kasetę z Polski. Jak się okazało, naszą kasetę. Albo historia przed koncertem na festiwalu Żakeria w Lublinie. Pogoda była okropna, bo lało jak z cebra. Wszyscy dostali chrypki i zaczęły nas boleć gardła. Gospodarze, u których się zatrzymaliśmy uratowali nas grzańcem. Pomogło jak ręką odjął. Albo historia jak na koncercie z okazji 15-lecia przygotowaliśmy za mało bisów, co okazało się niezmiernie dla nas miłe i jednocześnie zabawne, gdy trzeba się było z tego tłumaczyć. Tym bardziej, że w piwnicy akademickiej czekał na nas tort, a Stary Kościół, w którym odbywał się koncert musiał być zamknięty o określonej godzinie.

Zabawna historia wiąże się także z naszym wyglądem. Chodzi o kolorowe kamizelki, które mieliśmy na koncertach. Pomysł zaczerpnęliśmy od jednego z zespołów biorących udział na festiwalu w Lublinie (chyba Nasza Rodzina Poszerzona). Co prawda zespół ten miał je w kolorze biało-czarno-szarym, ale bardzo nam się to podobało, bo kamizelkę można nałożyć na koszulę, golf, sweter czy t-shirt. No, ale my chcieliśmy żeby było kolorowo. Dziewczyny zrobiły zakupy w Fastach, a mama Andrzeja nam je uszyła. Efekt był super. Wyglądaliśmy na tyle charakterystycznie i oryginalnie, że jak robiliśmy nagrania w białostockiej TV, to zapamiętano nas, jako „kolorowe kamizelki”. A to już coś. Zresztą z okazji 15-lecia taką miniaturową kamizelkę wręczyliśmy naszemu protoplaście ks. Wojciechowi, jako „Honorowemu Członkowi Cantate Deo”. A śmiechu było przy tym co niemiara jak przyłożył ją do piersi, udając że ją przymierza.

  Takich zabawnych historii i zdarzeń było bardzo wiele, tak jak wiele lat upłynęło od powstania scholi. Ale najważniejsze jest to, że CANTATE DEO trwa, że jest i wciąż śpiewa na chwałę Bogu. Każda z osób tworzących scholę, czy to śpiewająca od wielu lat, czy od niedawna wnosi swoją cząstkę osobowości, swojej relacji z Bogiem i ludźmi, która składa się na całokształt i charakter zespołu. I pomimo, że niektórzy z nas wyjechali z Białegostoku, a nawet przebywają daleko poza granicami kraju, to dla nas są zawsze członkami CANTATE DEO.

Przez scholę CANTATE DEO przewinęło się tak wiele osób, że nie sposób ich wszystkich wymienić, aby nikogo nie pominąć. Zawiązały się małżeństwa, urodziły dzieci.

Obecny skład scholi:

-  prowadzenie, gitara, śpiew  –  Maria Wiszowata

-  gitara, śpiew – Andrzej Bielski

-  skrzypce, śpiew – Marta Bielska

-  śpiew – Ania Godlewska, Marysia Nikolai, Monika Polkowska, Karolina Polkowska, Monika Kamińska, Alicja Frydrych, Agata Bielska, Marek Rutkowski, Arkadiusz Szczepański, Piotr Zwierz.

Próby odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 19:00 w Piwnicy Akademickiej. Serdecznie zapraszamy.

Kontakt:

 Maria Wiszowata

 tel. 505 418 766

 marys.mewa@gmail.com

Uroczyste obchody 25 lecia Scholi Cantate Deo będą miały miejsce 20 października 2013 roku  o godz. 19.30 w naszej Archikatedrze.

Autor: Cantate DeoGaleria