Aktualności

Adwentowa Akcja Charytatywna - Cel

Adwentowa Akcja Charytatywna - Cel

Niebawem odbywać się będą akademickie rekolekcje, w czasie których będziemy sprzedawać ozdoby świąteczne,które tworzymy przez ostatnie tygodnie. Celem na jaki w tym roku przeznaczymy pieniążki z akcji, będzie hospicjum dla dzieci w Wilnie, a zarazem pierwsze i jedyne takie na całej Litwie, które tworzy siostra Michaela Rak. Polska siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założonego przez błogosławionego Michała Sopoćko apeluje o pomoc finansową.

Celem hospicjum jest poprawa jakości życia chorych dzieci. Hospicjum przewiduje opiekę nad chorymi w zależności od stanu ich zdrowia: w domu pacjenta - hospicjum domowe, lub w hospicjum stacjonarnym. To miejsce, w którym pomoc otrzyma każdy, kto jej potrzebuje. Nie ma znaczenia jakiej jest narodowości, wyznania. Hospicjum służy pomocą również bliskim chorych. Wszechstronne wsparcie w ostatnim okresie życia chorego, jak również w okresie żałoby, jest bardzo potrzebne jego bliskim. W każdej chwili dobrzy ludzie służą pomocą. Dlatego my, także dołączmy się do pomocy, aby to hospicjum mogło powstać.

Kilka lat temu siostrze udało się zdobyć fundusze i założyć pierwsze na Litwie hospicjum dla dorosłych. Jego siedziba mieści się w byłym klasztorze sióstr wizytek, który w latach 1945-2005 był więzieniem. Budynki te są związane ze św. Faustyną i bł. Michałem Sopoćką, który mieszkał tu w 1934 r. W budynku klasztornym został namalowany, pod kierunkiem św. Faustyny, pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego z napisem ”Jezu, ufam Tobie”, pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego (ten malarz jeszcze przed wojną przeniósł się do Białegostoku i jest pochowany na naszym cmentarzu farnym). Jest to zatem miejsce naznaczone śladami osób świętych. W zabudowaniach obok hospicjum dla dorosłych ma powstać hospicjum dziecięce. Każda pomoc będzie ważna, zarówno finansowa, duchowa jak i wolontaryjna.  

Więcej na temat hospicjum na stronach

www.hospisas.lt

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/polska-siostra-pomaga-na-litwie-oswoic-sie-ze-smiercia,205409.html


Autor: Padre